Voor alle mensen die (illegaal) vuurwerk (te vroeg) afsteken.
Beste oud en nieuw-vierder,
(Waarschijnlijk lezen de personen die ik bedoel deze brief niet, omdat ze veel te druk bezig zijn met vuurwerk halen, vuurwerk afsteken en dat soort praktijken.)
Leuk he, dat vuurwerk! Hoe meer kleuren, hoe harder de knal, hoe beter! Jaarlijks wordt er gemiddeld voor 60 tot 70 miljoen de lucht in geschoten. Maar ja, voor die ene keer in het jaar kan dat wel. En ik snap het wel, er is in de straat natuurlijk ook competitie. Wie heeft er dit jaar het meeste, mooiste, hardste?
Maar er zit ook een minder leuke kant aan vuurwerk. Van de 574 slachtoffers van vuurwerk die tijdens de jaarwisseling 2014/2015 op een spoedeisende hulpafdeling (SEH) van een ziekenhuis zijn behandeld, heeft de helft het vuurwerk niet zelf afgestoken. Hiermee is het aandeel omstanders onder de vuurwerkslachtoffers fors hoger dan het voorgaande jaar (31%). Dit is een van de conclusies uit de jaarlijkse analyse van vuurwerkongevallen. Opvallend is dat ruim tien procent van de vuurwerkverwondingen die op de SEH werden behandeld zijn veroorzaakt door gevonden vuurwerk. In vrijwel alle gevallen ging het hierbij om gevonden illegaal vuurwerk waarbij het slachtoffer onder de 15 jaar was. Dit veroorzaakte ernstige verwondingen: meer dan de helft van de slachtoffers werd opgenomen in het ziekenhuis.
Genoeg redenen toch om vuurwerk te verbieden?
Blijkbaar niet. De overheid geeft dus alleen tips over veilig vuurwerk afsteken. Draag altijd een vuurwerkbril, zorg dat je alleen vuurwerk afsteekt dat niet beschadigd is, gebruik een aansteeklont, houd afstand, vuurwerk altijd neerleggen/zetten.
Maar dit is het nadeel van vuurwerk dat we allemaal kennen.
Stel je eens voor, je oren zijn overgevoelig voor geluid. Alle impulsgeluiden doen pijn aan je oren, zelfs een klikkende pen voelt alsof er iemand met een naald in je oor prikt.
Hoe leuk is vuurwerk dan?
Hoe leuk is oud en nieuw dan?
ik heb Hyperacusis. En ik ben niet de enigste. Naar schatting heeft 3% van de bevolking Hyperacusis. Waarschijnlijk weet u niet eens wat het is. Word herkend het woord niet eens. Stichtinghoormij.nl schrijft dit over Hyperacusis:
Ik hoor teveel
Hyperacusis is Grieks voor: ik hoor teveel. Mensen die dit hebben (naar schatting 3 procent van de Nederlandse bevolking) ervaren gewone geluiden als hinderlijk, indringend of zelfs pijnlijk. Wie overgevoelig is voor geluid kan het vele geluid niet automatisch filteren. Dat betekent dat diegene de hele dag wordt overladen met onaangenaam en helaas onvermijdelijk geluid. De ernst en mate van hyperacusis verschilt per persoon. Hyperacusis komt voor bij alle leeftijden, is meestal chronisch en gaat vaak gepaard met tinnitus (oorsuizen) en gehoorverlies.
Lage tolerantiegrens
Iedereen heeft een geluidstolerantiegrens: geluid boven deze tolerantiegrens is pijnlijk. Bij mensen met hyperacusis is de bovengrens gezakt. Hierdoor kunnen ‘normale’ geluiden onverdraaglijk zijn. De volumeknop van omgevingsgeluiden staat voor iemand met hyperacusis permanent op een te hoge stand.
Wat is er aan de hand?
De oren van mensen met hyperacusis hebben een beperking in hun zogenaamd ‘dynamisch bereik’. Het dynamisch bereik is het vermogen van onze oren om zich snel aan te passen aan wisselende geluidssterkten. Snelle veranderingen in geluid kunnen door mensen die overgevoelig zijn voor geluid moeilijk worden verwerkt, waardoor de geluiden niet worden gedempt en pijnlijk luid, vervormd of scherp binnenkomen.
Heb je nu een beetje een idee van wat het is? En als gewone, dagelijkse geluiden al pijn doen, hoe denk je dan dat het zit met vuurwerk?
Zelf breng ik oud en nieuw binnen door, met oordopjes in. En zelfs dan is het geluid te hard. Het liefst zou ik in een geluidsdichte kamer zitten en daar blijven tot dat het voorbij is.
Zie dit niet als een brief die het verbied om vuurwerk af te steken. Absoluut niet, ga lekker verder met vuurwerk afsteken, ook al is het illegaal/te vroeg afgestoken.
Maar ik hoop toch dat er eens aan gedacht word. Je kan wel denken “maar er is toch niemand in mijn buurt die hyperacusis heeft”, maar 3% van de Nederlandse bevolking heeft het. Dat zijn dus ongeveer 500.000 mensen. Waarschijnlijk dus ook wel een bij jou in de buurt. Dus houdt je alsjeblieft aan de regels, zodat voor iedereen die er last van heeft het lijden zo kort mogelijk is.